Koncert finałowy II edycji „You can sing it!”

You can sing it! jest konkursem polskiej piosenki dla cudzoziemców, wymyślonym przez ks. dr. Przemysława Marka Szewczyka i stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”.

Zachęcamy do przeczytania rozmowy z pomysłodawcą konkursu, ks. Szewczykiem. Jak sam wskazuje: „Integracja to przede wszystkim kontakty. Zresztą, ja niespecjalnie lubię słowo „integracja”. Zbyt często myśli się dziś właśnie o integracji jako o jakimś kolejnym projekcie, który można rozpisać, zdobyć jakiś grant i zrealizować w kilka miesięcy. To mrzonka. Nie można zdać jednego, czy dwóch egzaminów i już „jest się zintegrowanym”. To właśnie kontakty, czyli konkretni ludzie są fundamentem rzeczonej integracji. W ramach naszego pomysłu konkursu piosenki chcemy pokazać uczestnikom także polski teatr, jego twórców, rozpalić w nich zainteresowanie polską kulturą. Dlatego o wiele bardziej wolę mówić o „oswajaniu” kultury. Piosenkę też należy przyswoić, „uczynić swoim”, wtedy i zrozumienie, i chęć poznania czegoś więcej może się w dalszej perspektywie również pojawić. Wypływające z wewnątrz takiej osoby, bez odgórnych dekretów czy nakazów”.

Koncert finałowy odbył się 9 czerwca 2017 roku w Łodzi.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed