Polityka Chin w pigułce – początek maja

W ubiegłym tygodniu w prasie Państwa Środka mówiło się dużo o Korei Północnej i pierwszym kongresie partii, który miał miejsce po 36 latach przerwy [ostatni odbył się w 1980 roku]. Dodatkowo nowe dane z Generalnej Administracji Konsumenckiej wskazały, że w Państwie Środka słabnie import, ale rośnie popyt na eksport. Chin nie odpuściły również w kwestii stosunków międzynarodowych – Yang Jiechi; radca stanu udał się do Afryki na wizytę dyplomatyczną.

Autor: Katarzyna Hajduk

Chiny wzywają do spokoju w sprawie Korei Północnej

W ostatnim tygodniu w stolicy Korei Północnej – Pjongjangu odbył się kongres partii, pierwszy od 36 lat. Jego głównym założeniem było przedstawienie dokąd zmierza lider – Kim Dżong Un i jego rząd. Całe wydarzenie zostało głośno skomentowane przez stronę chińską tym bardziej, że oba kraje ostatnio nie są w najlepszych relacjach [Państwo Środka poparło sankcje nałożone na Koreę Północną przez ONZ]. 7 lutego Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, jak sama twierdzi, umieściła satelitę na orbicie okołoziemskiej. Zdaniem większości obserwatorów w rzeczywistości Korea Północna przeprowadziła test rakietowy dalekiego zasięgu. Tymczasem według rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych Korea Północna ma zakaz przeprowadzania jakichkolwiek testów pocisków rakietowych. Jak podaje chińska edycja dziennika Global Times około 60% Chińczyków jest przeciwko testom nuklearnym prowadzonym przez Koreę Północną, co więcej dziennikarze pokusili się o stwierdzenie, że należy współczuć Koreańczykom, ponieważ wspomniane testy okazały się wielką szkodą. Ponadto w przeciwieństwie do założonego celu przyniosły odwrotny skutek, gdyż osłabiły bezpieczeństwo, o którego wzmocnieniu się mówiło.

Jak podaje Global Times w ostatnich latach relacje na linii Pjongjang-Pekin nie były najlepsze, jednakże Państwo Środka nigdy nie będzie jednym z tych krajów, które „przeklina Koreę Północną i jej działania”.

Chiny mają nadzieję, że w przyszłości uda się zawiązać owocną współpracę z Koreą opartą na wzajemnym zaufaniu. (Global Times)

Chińczycy z wizą EB-5 największą grupą imigrantów w USA

Według danych ze strony uschinapress.com w latach 1992-2014 ponad 13 tysięcy rodzin z Państwa Środka postanowiło wyemigrować do Stanów Zjednoczonych używając wizy EB-5.

Wizy EB-5 są specjalnym dokumentem przeznaczonym dla przedsiębiorców zagranicznych na mocy Immigration Act z 1990 roku podpisanym przez prezydenta Busha. Umożliwia on imigrantom osiedlenie się w USA i otworzenie własnego biznesu na specjalnych warunkach. Jednostka musi zainwestować mln dolarów i dać pracę minimum 10 obywatelom amerykańskim, wyłączając jakiekolwiek powiązania rodzinne z inwestorem.

Obywatele chińscy tworzą największą grupę, która używając tej wizy osiedliła się w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy analitycy spekulują, że zjawisko to będzie można określić mianem trzeciej z kolei fali emigracyjnej.

Pomiędzy 1992 a 2014 dokładnie 13 392 chińskie rodziny zaaplikowały za pomocą formularza I-526 o uzyskanie wyżej wspomnianej wizy, co daje 67,5% wszystkich zaakceptowanych aplikacji. Łączna wartość ich inwestycji jest szacowana na 6,7 mld juanów.

Znacząca większość wszystkich chińskich obywateli przebywających w Stanach Zjednoczonych to studenci, gwiazdy filmowe, przedsiębiorcy i menadżerzy w średnich i dużych firmach. (uschinapress.com, Dziennik Ludowy –  en.people.cn)

 

Chiński eksport rośnie, spada import (podsumowanie kwietnia)

Chiński eksport denominowany w krajowej walucie wzrósł o 4,1% w skali rok do roku w kwietniu, podczas gdy import spadł o 5,7% – wskazały dane celne.

Doprowadziło to do miesięcznej nadwyżki w wysokości 104,3 milionów juanów w stosunki do miesiąca marca – podała Generalna Administracja Konsumencka. W porównaniu z poprzednim miesiącem import spadł o 1,7% natomiast eksport nie odnotował tak zawrotnej wartości jak wzrost o 18,7% w marcu.

Handel zagraniczny spadło o 0,3% w skali rok do roku, osiągając  wartość 1,95 miliardów juanów w zeszłym miesiącu, natomiast przez cztery pierwsze miesiące 7,17 miliardów juanów.

W okresie styczeń-kwiecień eksport wzrósł o 2,1% z kolei import spadł o 7,5%, spowodowało to również nadwyżkę w wysokości 1,11 miliardów juanów, co jest wartością o 16,5% wyższą niż w zeszłym roku. (Dziennik Ludowy – en.people.cn)

Yang Jiechi z wizytą w RPA
Yang Jiechi z wizytą w RPA

Chiński radca stanu z wizytą w Afryce

W piątek (6 maja) radca stanu Yang Jiechi spotkał się z senegalskimi liderami celem omówienia sfinalizowania porozumień jakie zostały zawarte podczas szczytu FOCAC w Johannesburgu. Spotkanie miało miejsce w Dakarze. Na początku chiński urzędnik przekazał pozdrowienia od przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Yang podkreślił, że celem jego wizyty było zmaterializowanie porozumień, które zostały zawarte przez głowy państw dotyczące współpracy strategicznej oraz „przyjaznej i owocnej kooperacji” pomiędzy Chinami a Senegalem. W swoim przemówieniu Yang podkreślił, że w ostatnich latach kontakty na linii Pekin-Dakar weszły na wysoki poziom, dzięki czemu możliwe było osiągnięcie satysfakcjonujących wyników we współpracy pragmatycznej. Państwo Środka żywi ogromną nadzieję w dalszym rozwoju kontaktów jak również na budowaniu silniejszego wzajemnego zaufania, lepszej promocji rodzimych interesów, rozwoju współpracy obustronnej w dziedzinie infrastruktury, rolnictwa, rybołówstwa, edukacji i kultury oraz turystyki. Yang dodał, że nie należy zapominać o kooperacji w dziedzinie stosunków międzynarodowych oraz wspieraniu się poprzez zajmowanie tych samych stanowisk w kwestiach dotyczących problemów współczesnego świata. Oprócz wizyty w Senegalu Yang odwiedził również Czad. Podczas wizyty wielokrotnie mówił, że chińskie przedsiębiorstwa są zachęcane przez chińskie władze do otwierania swoich oddziałów w Czadzie. Podczas spotkania z prezydentem – Idrissem Debym odniósł się do dwóch spotkań z zeszłego roku pomiędzy przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem a głową państwa Czadu i do ich uzgodnień o pogłębianiu relacji pomiędzy krajami. W szczególności ważne jest wzajemne zaufanie w kwestiach prowadzonych przez nich polityk. (Dziennik Ludowy – en.people.cn, Ministerstwo Spraw Zagranicznych – fmprc.gov.cn)

Zdjęcia: info.gazetapraca.pl, english.gov.cn

Katarzyna Hajduk – studentka Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – studia drugiego stopnia na kierunku „sinologia”. Współpracownik Centrum Studiów Polska-Azja.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed